Типи та влаштування санпропускників

На підприємствах харчової промисловості діють суворі вимоги виробничої санітарії, з великими штрафами за невиконання. Тому власники змушені вживати заходів щодо їх дотримання. Зокрема, забезпечувати миття та дезінфекцію рук і взуття співробітників. Зробити це неважко, достатньо санпропускник купити і поставити на вході в робоче приміщення.

Типи та влаштування санпропускників

Що собою являє санпропускник?

Термін «санпропускник» вживається, в основному, у двох сенсах. У першому випадку так називають спеціальну кімнату, де людина може переодягнутися. У ній є санвузол і гардероб. Такі приміщення обов'язкові для лікарень, підприємств, де використовуються радіоактивні речовини тощо. Але в цій статті йдеться про санпропускники іншого типу - прохідні. Це стаціонарні установки, проходячи через які співробітники підприємства можуть відносно швидко (в середньому за 3-4 секунди) помити і продезінфікувати руки та взуття.

Синонімами слова «санпропускник» певною мірою можуть бути «санітарний пост» і «станція гігієни». А ось «санітарний шлюз» - ні, це спеціальна зона, яка розділяє побутові та виробничі приміщення. І в ній може бути встановлений санпропускник.

Типи санпропускників

Санпропускники бувають різні. За напрямком руху персоналу на вході в приміщення зазвичай ставлять односторонні, а в місцях із великим трафіком краще себе зарекомендували двосторонні. В останньому випадку люди можуть одночасно як іти в приміщення, так і виходити з нього. За місцем встановлення розрізняють право- і лівосторонні, вибір залежить від особливостей планування. Те ж саме стосується компактних моделей шириною до 90 см, їх вибирають для вузьких коридорів і «передбанників».

Дезбар'єри являють собою прохідні ванни з дезрозчинами. Для безпеки вони обладнані решітками протиковзання. Також є моделі комплексні, а є - для миття та дезінфекції тільки рук або тільки взуття. За обмеженням руху - з турнікетами, які блокуються, коли в ємності закінчився дезрозчин.

Пристрій і робота санпропускника

Комплексний стаціонарний односторонній санпропускник з обмежувачем руху складається з таких елементів:

  1. Корпус із нержавіючої сталі. З одного боку проходу поставлено поручні, з іншого - змонтовано стійку з модулями для безконтактного миття та дезінфекції рук і турнікетом. Вони спрацьовують автоматично від фотоелемента після внесення кистей у зону обробки.
  2. Поруч зі стійкою може розташовуватися тримач для каністри з дезрозчином. З обох боків по ходу руху зроблені сходинки з перфорацією або з рифленою поверхнею.
  3. Турнікет трипалочний.
  4. Ванна дезінфекції з горизонтальними щітками. Останні вмикаються, коли людина заходить на санпост.
  5. Диспенсер для чистих паперових рушників.
  6. Кошик для брудних рушників.

Основним матеріалом виготовлення санпропускника є нержавіюча сталь AISI 304. Живлення 220 В або 380-400 В, 50 Гц. Пропускна спроможність становить 18 осіб на хвилину.